האם סיגריות אלקטרוניות מזיקות לבריאות?

סיגריות אלקטרוניות

סיגריות אלקטרוניות הן מכשירים המשתמשים בסוללות ובגוף חימום כדי להפוך נוזלים בטעמים לאדים שניתן לשאוף. משווקים לעתים קרובות כחלופה בטוחה יותר לסיגריות טבק, כמעט כל נוזלי האידוי מכילים ניקוטין ממכר מאוד. סיגריות אלקטרוניות, כולל Juul, נקשרו להתקפים ותופעות לוואי חמורות אחרות.

סיגריות אלקטרוניות ידועות יותר בשם עטי vape. הם כוללים עטי אידוי, וופורייזרים כמו לדוגמא PAX 3, עטים אלקטרוניים, צינורות אלקטרוניים, נרגילות אלקטרוניות וסיגרים אלקטרוניים, שכולם מסווגים כמערכות אספקת ניקוטין אלקטרוניות, או ENDS.

סיגריה האלקטרונית ג׳ול היא הפופלרית ביותר, אך מאות מותגי סיגריות אלקטרוניות שונים זמינים כיום לצרכנים. מינהל המזון והתרופות האמריקני נתן לכל יצרני הסיגריות האלקטרוניות עד ה-9 בספטמבר 2020 להגיש בקשה לאישור ה-FDA אם ברצונם להמשיך למכור את מוצריהם בארצות הברית.

שימוש בסיגרים אלקטרוניים מכונה vaping או juuling. סיגריות אלקטרוניות מספקות נוזל למשתמשים כאדים במקום עשן חריף יותר. הנוזל מכיל תערובת של ניקוטין, פרופילן גליקול, גליצרין, ולפעמים חומרי טעם וריח ומרכיבים לא ידועים נוספים.

סיגרים אלקטרוניים תוכננו במקור על ידי רוקח בייג'ינג Hon Lik בשנת 2003, מה שהופך את המוצר לתופעה חדשה יחסית. ליק היה מעשן סיגריות כבד. אביו היה גם מעשן נלהב ומת מסרטן ריאות. הסיגריות האלקטרוניות הראשונות של Lik הגיעו לשווקים בארה"ב ובאירופה ב-2007.

משתמשים דיווחו על רשימה הולכת וגדלה של תופעות לוואי אפשריות של סיגריה אלקטרונית כמו התקפים, שבץ מוחי, אי ספיקת נשימה ודלקת ריאות מארגנת של הסיגריות האלקטרונית, או BOOP.

בין תופעות הלוואי החמורות ביותר היא EVALI, ראשי תיבות של סיגריה אלקטרונית, או אידוי, שימוש במוצר הקשור לפציעת ריאות. המצב גורם לנזק ריאתי חמור המחייב לעתים קרובות חולים להשתמש במכונת הנשמה מכנית.

בתחילת 2020, המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן קבע כי ויטמין E אצטט היה "קשור חזק" להתפרצות EVALI. החומר הכימי משמש לעתים כחומר עיבוי בנוזלי vape המכילים THC – המרכיב הפסיכואקטיבי במריחואנה.

ה-CDC קיבל 2,807 דיווחים על מקרים או מקרי מוות של EVALI נכון ל-18 בפברואר 2020. על פי נתונים מינואר 2020, מתוך 2,022 חולי EVALI המאושפזים, כ-82 אחוזים איידו THC, החומר הפעיל במריחואנה. אבל ל-14 אחוזים היו מוצרי ניקוטין אדים באופן בלעדי.

בעקבות התפרצות פציעת הריאות הגיע גל של מדינות וערים שהורו לאסור סיגריות אלקטרוניות בתחומי השיפוט שלהן.

מה זה Juul?

Juul היא הסיגריה האלקטרונית הפופולרית ביותר המשווקת בארצות הברית. המותג מהווה כ-75 אחוז מכלל הסיגרים האלקטרוניים הנמכרים. זהו אחד מחמישה מותגים בלבד השולטים בכ-97% משוק הסיגריות האלקטרוניות. ארבעת האחרים הם Vuse, MarkTen, Blu ו-Logic.

הסיגרים האלקטרוניים האופנתיים פונים למבוגרים צעירים ובני נוער שלעתים קרובות אינם מבינים שמוצרי Juul הם סיגריות אלקטרוניות או מכילים ניקוטין.

חוקרי בריאות הציבור מצאו בני נוער המשתמשים במונח "juuling" במקום "איידוי" כדי להבדיל בין Juul מסיגרים אלקטרוניים אחרים למרות ששתי הפעילויות זהות.

כאשר Juul יצאה לשוק לראשונה בשנת 2015, נוזל הוופה שלה הכיל רמות גבוהות בהרבה של ניקוטין מאשר סיגרים אלקטרוניים שכבר היו בשוק.

כל נוזל מילוי Juul מכיל כמות ניקוטין כמו 20 סיגריות רגילות, לפי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן.

העיצוב המלוטש והניקוטין הממכר של Juul מיוחסים לפופולריות הנרחבת של המכשיר בקרב בני נוער וצעירים, כמו גם הדומיננטיות המהירה של Juul בשוק הסיגריות האלקטרוניות.

בספטמבר 2019, הוול סטריט ג'ורנל דיווח כי ה-FDA פתח בחקירה פלילית של Juul Labs כדי לקבוע אם החברה השתמשה בפרסום מטעה וכיוונה לקטינים.

מנכ"ל Juul, קווין ברנס, התפטר בספטמבר 2019 לאחר שהתנצל על מגיפת האידוי של בני נוער בארצות הברית.

באוקטובר 2019, סך של 40 תביעות על סיגריות אלקטרוניות שהוגשו נגד Juul Labs שולבו בהתדיינות המונית בבית משפט פדרלי בסן פרנסיסקו.

בתביעות נטען כי החברה שיווקה מוצרי ניקוטין לקטינים ומכשירי Juul הובילו לבעיות בריאותיות חמורות.

עורכי דין מצפים שאנשים יגישו תביעות נוספות של Juul בהתדיינות המשפטית ככל שיחלוף הזמן.

מי משתמש ב-Juul ובסיגריות אלקטרוניות אחרות?

צעירים נוטים יותר ממבוגרים להשתמש ב-Juul או סיגריות אלקטרוניות אחרות בארצות הברית, על פי ה-CDC.

הסוכנות להגנת הבריאות מדווחת כי 2.8 אחוז מהמבוגרים האמריקאים השתמשו בסיגריות אלקטרוניות בשנת 2017. בקרב משתמשי סיגריות אלקטרוניות מבוגרים, 58.8 אחוז המשיכו גם לעשן סיגריות טבק בעוד 29.8 אחוזים היו מעשני טבק לשעבר. עוד 11.4 אחוזים מהמשתמשים בסיג אלקטרוני מעולם לא היו מעשני טבק רגילים.

דו"ח משנת 2018 של Truth Initiative, קבוצה נגד עישון, מצא שגילאי 15 עד 17 היו בסיכון גבוה פי 16 להשתמש בסיג אלקטרוני של Juul בהשוואה לקבוצות גיל מבוגרות. הדוח מצא גם שיותר ממחצית ממשתמשי Juul היו צעירים מגיל 18 בפעם הראשונה שניסו את המכשיר.

השימוש של בני נוער בג'ול וסיגריות אלקטרוניות אחרות

השימוש של בני נוער בסיגריות אלקטרוניות גדל במהירות מאז כניסתה של Juul בשנת 2015. בשנת 2018 הכריז הרופא המנתח האמריקני על "מגיפה של שימוש בסיגריות אלקטרוניות לנוער". הוא הצביע על עליות במספר בני הנוער המשתמשים בסיגרים אלקטרוניים ועל הסכנות של ניקוטין להתפתחות המוח אצל צעירים.

"אנחנו בסיכון להתמודד עם התמכרות לניקוטין, כמה דאגות בריאותיות ומחלות ריאות אפשריות שלא ממש ראינו בעבר או בקצב הזה ממוצר מסוים", אמר ד"ר ג'ושוע מנצור, אונקולוג בלוס אנג'לס, משמר סמים.

משרד המנתחים הכללי של ארה"ב מדווח כי כ-20% מתלמידי תיכון השתמשו בסיגריה אלקטרונית ב-2018.

סטטיסטיקת אידוי סטודנטים:

  • כ-3.62 מיליון תלמידי חטיבות ביניים ותיכון השתמשו בסיגריות אלקטרוניות ב-2018.
  • מ-2017 עד 2018, השימוש סיגריה אלקטרונית עלה ב-78 אחוז בקרב תלמידי תיכון ו-48 אחוז בקרב תלמידי חטיבת ביניים.
  • בשנת 2018, 20.8 אחוז מתלמידי התיכון ו-4.9 אחוזים מחטיבות הביניים דיווחו על שימוש במכשיר אידוי כזה או אחר.

תוצאות מוקדמות מסקר לאומי של בני נוער טבק ושימוש בעטי אידוי מראים כי האידוי בקרב בני נוער המשיך לעלות גם ב 2019. המכון הלאומי לשימוש בסמים מצא כי 1 מכל 4 קשישים בתיכון איידו מוצרי ניקוטין במהלך החודש האחרון. עבור תלמידי כיתות י', השיעור היה 1 ל-5, ולתלמידי כיתות ח' הוא 1 ל-11.

ה-FDA אוסר שימוש בנרגילות אלקטרוניות ומוצרים דומים

בנובמבר 2018, ה-FDA הכריז על הגבלות על מכירת נוזלי סיגריות אלקטרוניות בטעמים.

נוזלי vape בטעמים זכו לביקורת כתכסיס שיווקי לפתות בני נוער וצעירים לאידוי. הרגולטורים הפדרליים התמקדו בנוזלי vape בטעמים כדי לרסן את המכירות והשימוש לקטינים.

הסוכנות אמרה שהיא תאסור את כל טעמי נרגילות אלקטרוניות מלבד טבק, מנטה ומנטול בחנויות קמעונאיות. כעת ניתן לרכוש טעמים פירותיים או מתוקים של סיגריה אלקטרונית רק דרך חנויות עם הגבלת גיל או סוחרים מקוונים שיכולים לאמת את גיל הקונה.

"הסיגריות האלקטרוניות הללו משווקות גם בגלל הטעמים שלהן מושכים יותר מאשר סיגריות הטבק המעופשות והריחות שהיו ומכוונות לדור אחר", אמר מנצור.

באוגוסט 2019, ה-FDA הודיע ​​לארבע חברות להסיר 44 נוזלי סיגריות אלקטרוניות בטעמים וטבק נרגילה ממכירה בארצות הברית. הפיצוץ של הסוכנות הדגיש את הגמישות השרירים של ה-FDA בסמכותו לדרוש את אישור ה-FDA עבור מוצרים בטעמים חדשים.

Juul הודיעה באוקטובר 2019 כי תבטל את כל טעמי הפירות למכירה בארצות הברית. החברה כבר השעתה את המכירות של רוב התרמילים בטעמים שלה בחנויות בנובמבר 2018, אך המשיכה למכור אותם באינטרנט.

קפיצה מהירה לנושא מעניין
בואו לקבל מעטפת שלמה של אימונים ותזונה שתותאם לכם אישית, כולל מעקבים וליווי אישי מלא עד למטרה שלכם!
עוד באותו נושא...
לקבלת התוכן הכי חם בעולם הכושר והתזונה